Tom Pidcock je velmi dobře známým britským talentem, který od příštího roku začne jezdit mezi profesionály i na silnici. Jedenadvacetiletý cyklista září po vzoru Mathieu van der Poela v několika disciplínách. Na silnici vyhrál třiadvacítkové Giro a Paříž - Roubaix, třetí dojel na mistrovství světa, mezi juniory byl mistrem světa v časovce, na horských kolech vyhrál titul mistra světa v kategorii U23 a je také prvním mistrem světa na horských elektrokolech.

V cyklokrosu září nejdéle, také se stal mistrem světa mezi juniory a v kategorii U23, vítězem světových pohárů a mnohonásobným britským mistrem. Ale v neděli poprvé vyhrál prestižní cyklokros v elitní kategorii, navíc v konkurenci Mathieu van der Poela. Pidcock ovládl Superprestige v Gavere suverénním způsobem. Brit zaútočil v prvním okruhu, ale Van der Poel a Toon Aerts se k němu dokázali vrátit. Pidcock měl nad Van der Poelem převahu v technických částech trati a opakovaně na světového šampiona útočil.

V šestém okruhu z osmi se Van der Poela zbavil definitivně. Pro Pidcocka to byl velký den, protože si poradil s pravděpodobně nejlepším cyklokrosařem všech dob. „Co na to říct? V posledních letech jsem měl často špatné starty, ale hodně jsem na tom pracoval. Opravdu jsem vylepšil svůj start, abych nebyl v prvním kole vzadu, nemusel stahovat a ušetřil nějaké síly. Nyní jsem jich měl víc v závěru závodu. Tvrdě jsem trénoval a teď se to vyplácí,“ říká vítěz závodu.

Pidcock svůj první cyklokrosový závod probíhající sezóny absolvoval v Táboře, ale dojel až 17. Plánuje objet všechny Světové poháry, ale po neúspěchu na jihu Čech bude těžké získat celkové vítězství. „Každý závod se zlepšuji a po Táboru jsem si řekl, že chci dosáhnout dobrých výsledků až později v sezóně. Na to teď můžeme zapomenout. Nejlepší jsem byl v technické části. V bahně jsem také měl dobrý pocit, ale v té technické části jsem byl opravdu silnější.“

Pidcock je prvním mužem od roku 2013, který vyhrál velký elitní cyklokros a nepochází z Belgie a Nizozemska. 22. prosince 2013 vyhrál Francouz Francis Mourey Světový pohár v Namuru a od té doby vítězili pouze Belgičané a Nizozemci. 20. ledna téhož roku se to podařilo Martinu Bínovi, Zdeněk Štybar vyhrál o rok dříve v Liévinu. V seriálu Superprestige bylo čekání ještě delší. Naposledy vyhrál Zdeněk Štybar 21. listopadu 2009 v Hasseltu. Od dob trojnásobného českého mistra světa se žádný zahraniční závodník nedokázal dlouhoodbě rovnat a porážet nizozemské a belgické jezdce. Možná to však změní Tom Pidcock.

Hodně bude záležet na formě Mathieu van der Poela. Nizozemec s Pidcockem bojoval dlouho, ale nakonec uznal porážku: „Jsem spokojený. Myslím, že Pidcock byl dnes opravdu silný. Bylo to docela působivé. Musel jsem si sáhnout hodně hluboko, abych se ho udržel, a brzo jsem zjistil, že jeho tempo bylo příliš vysoké, takže si myslím, že druhé místo bylo dnes nejvyšší možné. V běžecké části mi dal zabrat a pak jsem udělal chybu. Také jsem po včerejšku nebyl úplně odpočatý. Jel jsem dobrý závod, prostě byl někdo ještě silnější. Pro mě to moc neznamená. Nemůžu vyhrát všechno. Dnes jsem narazil na někoho lepšího.“

Pidcock se nyní chystá na Světový pohár v Namuru, na velmi náročné trati v kopcích. A vzhledem ke své výšce a váze bude patřit k favoritům. Vždyť vítězil v dlouhých kopcích na třiadvacítkovém Giro d´Italia. „Příští víkend bude určitě jedním z favoritů," říká Van der Poel a sám Pidcock souhlasí: „Trénoval jsem cíleně na vrchařské závody a tento týden se na závod dobře připravím.“