Paříž - Nice je první mimořádně významný etapový závod roku, ačkoliv musí o nejlepší cyklisty soupeřit s konkurenčním závodem Tirreno - Adriatico. Letošní ročník je už 76. a začne v neděli etapou s hromadným startem v Chatou a po 135 kilometrech skončí u observatoře v Meudonu, nedaleko Paříže. Etapa je mírně zvlněná a končí na vrcholu dva kilometry dlouhého stoupání. Úvodní etapy Paříž - Nice bývají velmi zajímavé a často končí úspěšným únikem. I letos to bude možné. 

Druhá etapa z Orsonville do Vierzonu je naprosto rovinatá, jenže v podobných etapách často fouká a vítr a terezíny dokážou udělat i z rovné etapy pořádné drama. Etapa měří 187 kilometrů a pokud nebude silně foukat, skončí hromadným dojezdem. 

Velmi dlouhá je třetí etapa Bourges do Châtel-Guyon. A i když není velmi těžká, stejně jako etapa první není přívětivá ke sprinterům. Opět bychom mohli vidět zajímavější dojezd, než jen spurt pelotonu o vítězství. Poslední ze třech vrchařských prémií je 22 kilometry před cílem. A mezi třetím a jedním kilometrem před cílem silnice opět stoupá. Poslední kilometr je rovinatý. 

Čtvrtou etapou je individuální časovka. První polovina z celkových 18 kilometrů stoupá, ale jen mírně, profil je vhodný pro specialisty na časovku. Dojíždí se v Saint-Étienne. Etapa bude zásadní pro celkové pořadí. 

Pátá etapa začíná v Salon-de-Provence a končí v Sisteronu. A může být hodně zajímavá, protože pro mnohé sprintery bude jedno stoupání 1. kategorie a další tři menší kopce příliš. Závěr etapy není nijak těžký, ale pro ryzí sprintery typu Dylana Groenewegena to bude těžké. 

Následující etapa ze Sisteronu do Vence už by mohla mezi favority na vítězství něco změnit. Na trati je pět horských prémií, všechny v druhé polovině závodu. Konec etapy je hodně těžký, klasikářský. 

Jediný opravdu horský dojezd Paříž - Nice je na programu v sobotu. Startuje se v Nice a peloton se vydá na sever do kopců. Končí se na ,,novém" kopci, v lyžařském resortu La Colmiane. Je dlouhý, měří 16 kilometrů, ale není strmý, průměrné stoupání dosahuje 6 %. Na vrchol nejspíš vyjede společně malá skupina nejlepších závodníků. 

A to nejtěžší, a asi i nejzajímavější, nakonec. Krátká horská etapa kolem Nice měřící 110 kilometrů s šesti vrchařskými prémiemi. V poslední etapě Nice se toho většinou dá hodně změnit, loni to byla jedna z nejzajímavějších etap celého roku, ve které dostal Alberto Contador pod tlak Sergia Henaa, ale Kolumbijec žlutý dres o dvě sekundy uhájil. Letošní etapa a dojezd jsou jiné, ale mohlo by to být stejně napínavé. Rozhodně královská etapa Paříž - Nice. 

Favorité 

V minulých letech dominovali jezdci týmu Sky. Britský celek vyhrál v letech 2012, 2013, 2015, 2016 a 2017 se čtyřmi různými závodníky. Obhajuje Sergio Henao, ale jak zvládne časovku? Možná je větším favoritem Wout Poels. Jistou naději má i David de la Cruz. Chris Froome, Michal Kwiatkowski a Geraint Thomas dali přednost Tirrenu. 

Velmi silná bude Astana. Startují Jakob Fuglsang a Luis Leon Sánchez, který už jednou vyhrál. Ambiciózní je BMC s Tejayem van Garderenem. Také Bauke Mollema (Trek-Segafredo) se pokusí o dobrý výsledek. Naději na úspěch mají i domácí závodníci Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) a Warren Barguil (Fortuneo - Samsic), jenže ona limituje špatná časovka. 

Jen to nejlepší přivezl australský tým Mitchelton-Scott. Kromě Romana Kreuzigera jedou i Simon Yates, Esteban Chaves a sprinter Matteo Trentin. Jenže i Yates a Chaves jsou špatní časovkáři. Dobrý v časovce i v kopcích je Ion Izagirre. Jenže se zdá, že lídr Bahrain Merida stále nenašel ztracenou formu. A co Ilnur Zakarin (Katusha Alpecin)? V Abú Zabí se trápil, těžko dokáže slabou kondici tak rychle spravit.  

UAE Emirates má k dispozici Daniela Martina a Ruie Costu, ale Martin má slabou časovku a Costa se v Abú Zabí moc nepředvedl. Zvědaví jsme na Tima Wellense (Lotto Soudal), Josého Herradu (Cofidis) a Sama Oomena (Sunweb). Jak je zřejmé, Paříž - Nice nemá jasného favorita, ale díky tomu by závod mohl být velmi zajímavý.

Závod láká i sprintery a favority Milán - Sanremo. Pojedou Elia Viviani (Quick-Step Floors), Alexander Kristoff (UAE Emirates), John Degenkolb (Trek-Segafredo), Matteo Trentin, Arnaud Démare (Groupama-FDJ), Nacer Bouhanni (Cofidis), André Greipel (Lotto Soudal), Sam Bennett (BORA-hansgrohe), Magnus Cort Nielsen (Astana) a samozřejmě Dylan Groenewegen (LottoNL Jumbo). 

Foto Sirotti