VIF Cycling Team je projekt, který spojil deset talentovaných závodnic z celého Česka, aby jim dal platformu pro vývoj a zlepšování se. Tedy takto ho alespoň popisují spolumajitelé Jakub Lorenc a Josef Říha. Díky kontaktům sportovního ředitele Tomáše Konečného nakonec vznikl tým čítající sedm závodnic, který je doplněný o tři juniorky. Všechny tyto cyklistky se v únoru vydaly pod vedením druhého sportovního ředitele týmu Vojtěcha Řepy na sedmnáctidenní soustředění na španělskou Mallorcu.
Jak zmínil na středeční tiskové konferenci Jakub Lorenc, rád dělá věci po svém, a tak na největším španělském ostrově zařídil i specifické ubytování. „Ubytování jsem sehnal přes známé, protože bydlím na Mallorce. Znám tam spoustu lidí, kteří jsou tam odstěhovaní. Britové, Němci, kteří tam dlouhodobě žijí a nakoupili tam nemovitosti. My jsme dostali skvělou nabídku na obrovskou vilu, která má pozemek několik tisíc metrů čtverečních, včetně bazénu. Když jsme kalkulovali celkové náklady na soustředění, byla tohle nejlepší varianta,“ popisoval vybírání výchozího bodu pro tréninky člověk, který za novým českým týmem z velké části stojí.
Příjemné ubytování je nedílnou součástí každého týmového soustředění, navíc, když se snažíte i o stmelení kolektivu, jehož členky se v minulosti nemusely nikdy potkat. „Kromě trénování jsem chtěl, aby se holky poznaly, aby mezi sebou dobře komunikovaly, a aby na soustředění opravdu panovala dobrá nálada. Takže jsme chtěli i s Jakubem Lorencem, který bydlel nedaleko, právě pořádat společný večery a teambuildingové večeře, tak aby se holky dobře poznaly,“ popisoval Vojtěch Řepa, který do královehradeckého celku přešel od mužské stáje ATT Investments.
Snaha čtyřiadvacetiletého sportovního ředitele byla, podle slov samotných závodnic, úspěšná. „Ze začátku jsem byla popravdě trochu skeptická, protože jsem některé holky znala a některé naopak moc ne, ale ve výsledku bych řekla, že jsme se perfektně sehrály a také jsme se všechny mnohem více poznaly,“ chválila Veronika Jandová.
„Nejlepší večeře, co jsme měly, byla asi grilovačka. Kluci maso udělali fakt skvěle a Vojta si to hodně užíval. Byly jsme rády, že byla přátelská atmosféra, že Vojta jen nepřišel a neřekl nám instrukce, ale že jsme se s ním mohly normálně bavit,“ přidala Hana Rugovac.
Maso z grilu si ale musely členky VIF Cycling Teamu pořádně zasloužit na silnici. Vojtěch Řepa si na ně totiž připravil čtyři třídenní tréninkové bloky. Podle jeho slov byl začátek kempu zaměřený na klidové najíždění kilometrů. Závěrečná část soustředění pak týkala větší intenzity, tak aby se jeho svěřenkyně připravily na tu závodní, která je čeká už příští týden na chorvatských jednorázovkách.
Zajímavou stránkou tréninků na soustředění VIF Cycling Teamu bylo zkoušení týmové časovky. „Nedílnou součástí soustředění, na kterou nemůžu zapomenout, je simulace týmových časovek, což je důležité i pro úniky v závodech. Dále jsme dělaly také simulace sprintů. Zkrátka jsme se zaměřovali na praktické věci. Díky tomu, že jsem měl k dispozici týmové auto, mohl jsem jezdit za závodnice a viděl jsem tak rozdíly mezi nimi. Některé ještě nemají tolik zkušeností, byly v nižších týmech nebo nejezdily pod vedením, které by je to naučilo. Takže jsme pilovali i technickou stránku věci,“ rozebral strukturu programu na Mallorce rodák z Velké Bíteše Vojtěch Řepa.
Podle ohlasů jednotlivých cyklistek se zdá, že jediný muž na vile naplánoval týmové soustředění na jedničku. „Můžu říct, že jsem byla mile překvapená, protože už mám nějaké zkušenosti s týmovými časovkami. Už jsem zažila týmové časovky, kdy jsme byly skvěle sehrané, a naopak kdy jsme byly absolutně nesehrané. Na to, že jsme to spolu dělaly poprvé, tak vše proběhlo perfektně a nebyly žádné komplikace,“ pochvalovala si souhru Veronika Jandová, která mezi lety 2020 a 2022 působila v týmu Mezinárodní cyklistické federace.
Porovnání týmového soustředění s francouzskou stájí Komugi-Grand Est nabídla Eliška Kvasničková. „Tam jsme měly dvě soustředění, jedno v lednu a jedno v únoru. Po prvním soustředění jsme hned v lednu jely první závody, takže to byla letos hlavní změna. Tady to bylo klidnější, a celkově jsme jezdily více v klidu, protože sezóna je dlouhá, takže nechceme, aby nás to semlelo,“ popisovala hlavní rozdíly bývalá česká šampionka v časovce z roku 2023.
Aby se závodnice nenudily i při tréninku. Společnost jim na kole občas dělal sám spolumajitel týmu, který zároveň funguje jako ředitel marketingu, Jakub Lorenc. „Já jsem většinu tréninků odjel na kole společně s holkami, protože taky dost jezdím. Je krásný sledovat ženský kolektiv, jak mezi sebou při tréninku komunikují, ale samozřejmě v závodě je to o něčem jiném. Hrozně se těším, až ten tým uvidíme v závodním stresu, jak bude všechno fungovat,“ zmínil Lorenc a s úsměvem přiznal, že na Mallorce závodnicím stačil především, když se jelo z kopce a po rovině.
Závodní stres nastane pro členky VIF Cycling Teamu už příští týden, kdy se postaví na start dvou jednorázových závodů na istrijském poloostrově okolo měst Umag a Poreč. Na českých silnicích budou moci diváci spatřit bílozlaté barvy na Velké ceně Hlohovce 29. března.