Jay Vine se dostal do světa velké cyklistiky poměrně pozdě. Je ročník 1995 a teprve na rok 2021 podepsal coby vítěz Zwift Academy 2020 smlouvu s tehdy týmem druhé divize Alpecin-Fenix. Po dalších dvou letech, kdy se posouval v žebříčku UCI stále vzhůru, dostal nabídku od UAE Emirates, kde má aktuálně podepsáno na další čtyři roky.

Do týmu Tadeje Pogačara mu otevřely dveře především 2. místa Okolo Turecka a Okolo Norska (oba 2.Pro) a dvě vítězné etapy na Vueltě. Úvodní sezónu v arabském týmu začal famózně, když v lednu nejprve získal australský titul v časovce a poté ovládl závod nejvyšší kategorie UCI Tour Down Under.

Pak už to ale tak slavné nebylo. Nejprve pro zranění nedokončil UAE Tour (2.UWT), na Giru byl po tříměsíční pauze k ruce Almeidovi, následně předčasně odstoupil i z Okolo Švýcarska (2.UWT) a na světovém šampionátu v časovce byl až 28. Před Vueltou skončil celkově 8. Okolo Burgosu (2.Pro). Když v šesté etapě španělské GT těžce spadl a musel opět závod předčasně ukončit, stalo se to ze 13. místa.

Následovala měsíční pauza a v říjnu ho tým poslal ještě na Okolo Turecka (2.1). Vyhrál etapu a vrchařskou soutěž, a tím pro něj ne zrovna ideální sezóna skončila.

Vine žije s manželkou ve španělské Gironě a při plánování té následující se s týmem rozhodli, že tentokrát v lednu do Austrálie vůbec nepojedou. Takže ani obhajoba mistrovského titulu v časovce (4. ledna), ani obhajoba vítězství na Tour Down Under (16. – 21. ledna).

Jay Vine je velmi dobrý vrchař i časovkář a jako takový má vysoký potenciál uspět na těžkých etapových závodech. A na další rok má skutečně v plánu zopakovat dvojboj Giro – Vuelta s cílem dopadnou podstatně lépe než letos.

"Mám v plánu Vueltu, a ta končí v září, což je jeden z hlavních důvodů, proč nezačnu sezónu už v lednu v Austrálii," řekl Vine pro Cyclingnews.

Navíc letošní Tour Down Under je profilově náročnější, a jestliže by chtěl uspět, pak by se musel připravovat s dostatečným předstihem, proti čemuž ale mluví říjnový konec jeho letošní sezóny.

"Musel bych být v lednu ve skutečně dobré formě, abych tam mohl něco udělat. A na to bych se musel připravovat od října. Není prostě možné skončit závodní sezónu v polovině října, dát si pauzu a pak začít s přípravou v polovině listopadu,“ řekl Australan. „Nejsem tak dobrý jako Tadej, který poté, co v říjnu vyhraje Lombardii, je schopen v únoru znovu opakovat výkon 7 wattů na kilogram."

Vine se chce očividně dobře připravit na Giro. Letos po nuceném odstoupení z únorového UAE Tour měl tříměsíční závodní pauzu a pak šel hned do Gira. Což nebyla ideální příprava. "Letos jsem před Girem neabsolvoval žádný přípravný závod, v němž bych jel na pořadí, šel jsem do Gira po zranění a já chci letos skutečně závodit v Evropě."