Účast na Grand Tours je pro řadu týmů z úrovně ProTeams zásadní existenční záležitostí. Okolo nich se točí svět, ty jsou nejvíc na očích, navíc po dobu tří týdnů. Propagace a komerční dopad je obrovský a sponzoři na to pochopitelně slyší nejsilněji.
Takže pro ty italské je to Giro, pro francouzské Tour a pro španělské Vuelta. Ale existují i týmy mimo tyto země, které mají zájem, jezdecký i komerční potenciál pro pořadatele. A ty to těm domácím komplikují. Navíc se zdá, že tlak na účast rok od roku roste, takže už se začíná uvažovat o různých opatřeních, např. rozšířit počet týmů, rozšířit počet týmů a přitom snížit počet jezdců v jednotlivých týmech atd. Proti tomu jsou stavěny argumenty, jako je nutnost zachovat přiměřenou bezpečnost apod.
Zatímco tedy u Grand Tours jasno zatím není, i proto, že je na to ještě relativně čas, Giro začíná v květnu, tak u jarních klasik už jasno je nutností. První z nich totiž startuje 1. března a poslední je na programu 27. dubna. O kterých že se tedy bavíme?
Jednak jsou to belgické nejprve vlámské (dlážděné), mezi něž se v březnu vklíní dvě italské, a poté valonské (ardenské), které přicházejí na řadu po Peklu severu na cestě z Paříže do Roubaix. Přesně jde o tyto jednorázové závody nejvyšší klasifikace UCI, u nichž je - s výjimkou E3 - o divokých kartách rozhodnuto (v závorce uvádíme loňského vítěze):
- 1. 3. Omloop Het Nieuwsblad (Jan Tratnik)
- 8. 3. Strade Bianche (Tadej Pogačar)
- 22. 3. Milán-San Remo (Jasper Philipsen)
- 28. 3. E3 Saxo Classic (Mathieu van der Poel)
- 30. 3. Gent-Wevelgem (Mads Pedersen)
- 2. 4. Dwars door Vlaanderen (Matteo Jorgenson)
- 6. 4. Ronde van Vlaanderen (Mathieu van der Poel)
- 13. 4. Paříž-Roubaix (Mathieu van der Poel)
- 20. 4. Amstel Gold Race (Thomas Pidcock)
- 23. 4. Flèche Wallonne (Stephen Williams)
- 27. 4. Lutych-Bastogne-Lutych (Tadej Pogačar)
Kromě týmů World si z druhodivizních vyjely divokou kartu na všech vyjmenovaných závodech týmy Israle - Premier Tech, Lotto a Uno-X Mobility.
Jsou ale ještě další dva týmy, které sice nesplňují požadavek na počet UCI bodů, ale před sezónou angažovaly jednak tak špičkové, a tím pádem i komerčně zajímavé borce, a jednak ve směru ke klasikám posílily o další jezdce, že mají pozvánku na všech jedenáct podniků. Jde o švýcarský Tudor Pro Cycling s Marcem Hirschim a Julianem Alaphilippem a ve Švýcarsku taktéž registrovaný Q36.5 Pro Cycling s Tomem Pidcockem.
A až na konci této fronty pak stojí několik týmů, které divokou kartu obdržely, ale jen na některé závody. Tady je přehled:
Nejvyšší počet 5 pozvánek získaly týmy Flanders - Baloise a TotalEnergies. Po třech Unibet Tietema Rockets a Wagner Bazin WB, dvě Team Solution Tech - Vini Fantini a po jedné Polti VisitMalta a VF Group - Bardiani CSF - Faizanè.
Italské se podělily o dvě domácí klasiky: Vini Fantini pojede obě, Polti Strade Bianche a Bardiani Sanremo.
Ty s francouzskou licencí jsou na tom následovně: TotalEnergies dostávají příležitost na Gent-Wevelgem, Dwars door Vlaanderen, Paris-Roubaix, Amstel Gold Race a Lutych-Bastogne-Lutych, Unibet Tietema Rockets na Omloop Het Nieuwsblad, Paris-Roubaix a Amstel Gold Race.
A pak jsou tu ještě dva týmy belgické: Flanders Baloise pojede Omloop Het Nieuwsblad, Gent-Wevelgem, Ronde van Vlaanderen, Fléche Wallonne a Lutych-Bastogne-Lutych, Wagner Bazin WB Dwars door Vlaanderen, Ronde van Vlaanderen a Fléche Wallonne.
Suma sumárum úplně mimo hru co se týče nejvýznamnějších jarních klasik se z druhé divize ocitly všechny čtyři španělské (Burgos, Caja Rural, Euskaltel, Kern Pharma) a také americký Novo Nordisk.
Co z toho také plyne pro českého fanouška? Je předpoklad, že budeme moci sledovat při těchto špičkových závodech v akci Mathiase Vacka, Pavla Bittnera či Josefa Černého a z druhé divize v dresu Unibet Tietema Rockets např. Lukáše Kubiše, Tomáše Kopeckého či Adama Ťoupalíka a v černém dresu Tudor Pro Cycling třeba i Petra Kelemena.