Při cestě do Broumova na Sudety Tour jsme využili příležitosti krátké odbočky a navštívili nově otevřenou galerii ve staré trutnovské elektrárně. Za tímto projektem stojí manželé Kasperovi. A protože Rudolf Kasper má z mládí vzpomínky na cyklistiku a cyklistika je mu stále blízká (mimo jiné je sponzorem hradeckého týmu ELKOV Kasper), tak se přičinil za vznik výstavy s názvem Jízda, která má cyklistické téma.

Ředitel galerie in. Jan Kunze nás provedl galerií a představil výstavu "Jízda"

Výstava Jízda v Centru současného umění EPO 1 v Trutnově se zaměřuje na ztvárnění bicyklů a cyklisticky v současném výtvarném umění. V bývalé elektrárně, která si během krátké doby vydobyla renomé špičkové galerie, je představena tvorba více než čtyř desítky umělců několika generací. Ukazují kolo a pohyb na něm v nejrůznějších podobách. Stává se fascinujícím objektem, který se může svými estetickými kvalitami poměřovat se krásnými sochami. Je metaforou moderní lidské existence, neustálé, často až umanuté snahy po překonání fyzických omezení a touhy směřovat kupředu, až na samou špici pelotonu. Je ale také výrazem nejčistší energie, jíž můžeme vlastními silami vyvinout. Slouží i jako důkaz symbiózy věci a člověka, jejich nejužšího propojení, kdy se bicykl stává prodloužením těla a je mu věnována péče jako tomu nejcennějšímu kultovnímu předmětu. Ostatně, bylo to právě přední kolo bicyklu, které francouzský malíř Marcel Duchamp v roce 1913 nečekaně spojil se stoličkou a vytvořil tak první konceptuální plastiku, která způsobila převrat v umění dvacátého století. Od té doby je všechno jinak. 

Jízda je dosud nejrozsáhlejší přehlídka, jaká kdy byla fenoménu kol a cyklistiky věnována v českém i mezinárodním měřítku. Řada děl má nyní výstavní premiéru: vznikla totiž přímo pro jedinečné prostředí Turbínové haly, která svými parametry umožňuje prezentaci vskutku monumentálních plastik a instalací. Jedná se o prostor, jenž inspiruje a je svého druhu výzvou. Vzhledem k velkorysým prostorovým možnostem je součástí expozice také přehlídka obrazů či fotografií nebo projekce filmových dokumentů s cyklistickou tématikou. Co dílo, to jiný úhel pohledu a odlišný přístup. Všechno dohromady je výsledkem tvořivosti, která mimo jiného dokládá, že umění a sport mají k sobě blíže, než bychom si mysleli. A že kolo znamená víc než jen kolo. 

Malá ochutnávka exponátů v naší fotogalerii, ale přijeďte se raději podívat osobně

loading...

Výstava byla otevřena 3. května a potrvá do 3. listopadu. Tak jestli v létě povede vaše cesta do Krkonoš, tak si dejte do kalendáře i návštěvu hezkého a nyní cyklistického místa.

A pro účastníky Krakonošova cyklomaratonu je zde jedinečná příležitost. V pátek 14. června, den před akcí se vydávají startovní čísla právě zde a máte volný přístup do galerie. Stojí to za to.

Více informací o výstavě a její přípravě se dozvíte ve videu

Výstava má i bohatý doprovodný program, další informace na webu galerie epo1.cz

Otevírací doba galerie a kavárny:

Středa, čtvrtek, pátek od 12 do 18h.

Sobota, neděle od 10 do 18h.


EPO1: Z prvorepublikové elektrárny centrem současného umění

Elektrárna Poříčí I byla svého času největší tepelnou elektrárnou ve východních Čechách a její historie sahá více než sto let do minulosti. V současné době historický objekt opět ožívá jako jedna z největších výstavních institucí v České republice

Začíná se psát další kapitola příběhu poříčské elektrárny – vzniká centrum současného umění s názvem EPO1 a výstavní plochou neuvěřitelných 3400m2. Monumentální galerie výtvarného umění v bezprostřední blízkosti nejnavštěvovanějších českých hor Krkonoš, se ve svém budoucím programu zaměří na středoevropský prostor současného a moderního umění a děláme vše, aby se zásadně vepsala do mapy kulturní scény. Nákladná rekonstrukce objektu je vedena s respektem a zachovává historické prvky, které odkazují k původnímu účelu budovy. Kromě dočasných výstav výtvarného umění se v projektu počítá i se stálou expozicí, která se bude věnovat historii poříčské elektrárny i samotné výrobě elektrické energie na Trutnovsku.

Jednou z hlavních myšlenek a cílů EPO1 je podporovat mladé umělce a zprostředkovat jejich díla veřejnosti v prostorech galerie. Právě s tímto záměrem vznikl projekt Fresh Power, v rámci kterého centrum nakupuje sochy od tvůrců nejmladší generace a buduje tak pestrou a dynamickou sbírku. V rámci podpory umělců vzniká v areálu EPO1 také rezidenční bydlení a ateliéry, kde mohou výtvarníci tvořit. Sousední podnik KASPER KOVO jim také dává potřebné zázemí a odbornou pomoc s realizací rozměrných kovových děl. Aktivity EPO1 se nesoustředí pouze na samotnou galerii, ale projektem Power for Space také expandují do veřejného prostoru po celé České republice. Mimo výtvarného umění se aktivity EPO1 budou týkat take dalších uměleckých oborů. V programu nebudou chybět ani přednášky nebo workshopy pro odbornou i laickou veřejnost. Protože umění je i prostředkem ke vzdělávaní a kultivaci, je pamatováno i na nejmladší generaci, které EPO1 nabídne bohaté a pestré edukační programy.

Chceme, aby Centrum současného umění EPO1 bylo přívětivým prostorem, který návštěvníkům všech věkových kategorií zprostředkuje možnost objevovat a sdílet nové pohledy na umění. Buďte u toho s námi!

Svá díla zde představují:

Alena Anderlová, Milan Cais, Michal Cimala, FRANTA (František Mertl) FR, Jiří Černický, Jiří David, Stanislav Diviš, Lukáš Dostálek, Juraj Ďuriš (SVK), Jakub Flejšar, Jiří Hauschka, Lukáš Havrda, Filip Houdek, Lukáš Houdek, Ellen Jilemnická, Krištof Kintera, Ondřej Kohout, Jakub Kois (PL), Otis Laubert (SK), David Mazanec, Markéta Navrátilová, Marek Nenutil, Karel Nepraš, Zdeněk Němeček, Vratislav Karel Novák, Pavel Novotný, Ondrash & Kašpárek, Petr Písařík, Rony Plesl, Peter Olah (SK), Lukáš Rais, Michael Rittstein, Pavel Roučka, Natálie Roučková, Jan Rouha, Zdeněk Ruffer, Paulina Skavová, Jan Stolín, Čestmír Suška, Michal Škapa, Pavel Šmíd, Jakub Špaňhel, Karel Štědrý, Lubomír Typlt