Poslední etapa druhého týdne Vuelty měla být jednou z rozhodujících v letošním ročníku, vždyť se dojíždělo na vrcholu Cuitu Negru, 18,9 km dlouhém stoupání s průměrem 7,1 % a především s extrémně těžkými poslední třemi kilometry s průměrem 13 % a maximem 24 %. jenže se nakonec ukázalo, že favorité na celkové vítězství jsou si výkonnostně blíž, než se čekalo a opravdu velké rozdíly se nevytvořily.

Favorité dokonce ani nedojeli skupinu favoritů, ve které po většinu dne hráli hlavní role jezdci UAE Emirates. Ti se do dlouhého úniku vydali ve třech, Pavel Sivakov si chtěl polepšit v celkovém pořadí a případně vyhrát etapu a Marc Soler s Jayem Vinem mu v tom měli pomoci. 

V prvních třech kratších stoupáních se vytvořila vedoucí skupina, ale peloton jim nedal moc prostoru a tak se snaha UAE Emirates zdála marná. V hlavním poli pracoval především tým T-Rex Quick-Step pro Mikela Landu, který chtěl v závěru útočit. Početná vedoucí skupina se zmenšila pod tlakem Jaye Vinea, který držel v kopcích co nejvyšší tempo a zároveň sbíral body do vrchařské soutěže. 

20240901VUE1004-Unipublic_Cxcling_Toni_Baixauli.jpg

Vine dovezl pod cílové stoupání skupinu se Sivakovem a udrželi se také Aleksandr Vlasov (Red Bull-Bora-Hansgrohe), Pablo Castrillo (Kern Pharma), Bruno Armirail (Decathlon AG2R La Mondiale), Quentin Pacher a Stefan Kung (Groupama-FDJ). V tempu pokračoval Sivakov a držel náskok okolo třech minut, ačkoliv za ním se na čele střídali jezdci Quick-Stepu. 

Sivakov udržoval šance uprchlíků při životě, protože balík se moc rychle nepřibližoval. Soupeři za Sivakovem odpadali, do posledních a nejtěžších třech kilometrů s ním uviseli jen Vlasov a překvapivě také Castrillo. Vítěz dvanácté etapy překvapil ještě víc v nájezdu do obávaných nejtěžších pasáží Cuitu Negru, protože tři kilometry před cílem nastoupil a to dost dynamicky.

20240901VUE2025-Unipublic_Cxcling_Naike_Erenozaga.jpg

Zdálo se, že tohle tempo nemůže v náročném a mlžném stoupání udržet, jenže jeho současná forma je mimořádná. Vlasov se zpočátku schovával za Sivakovem a musel vydat spoustu sil, aby se dotáhl na Castrilla. Podařilo se mu to, jenže Castrillo se nehodlal snadno vzdát a opět nastoupil 700 metrů před cílem. Vlasov tomu nechtěl věřit a nedokázal vzdorovat. Castrillo projel cílem opět jako vítěz s náskokem 12 sekund před Vlasovem. 

Sivakov odvedl v závěrečném stoupání nejvíc práce, přesto se dokázal udržet na třetím místě s odstupem 31 sekund. Castrillo byl, stejně jako po prvním vítězství, sám ze sebe překvapený: „Pravdou je, že jsem to nečekal. Ráno jsem si řekl, že půjdu do úniku a uvidím, jak to půjde, ale nečekal jsem, že budu v pozici, kdy pojedu o vítězství. První vítězství bylo neuvěřitelné, ale získat druhé je sen. Myslím, že je to nejlepší možná Vuelta. Nevím, co víc k tomu říct.“

20240901VUE8010-Unipublic_Cxcling_Jose_Carlos_Diaz.jpg

Roglič si pro červený dres nedojel

Nedaleko za uprchlíky se odehrávala bitva o celkové pořadí. A v husté mlze to byl docela zmatek, že ani sami protagonisté nevěděli, jak na tom jsou. T-Rex Quick-Step jel většinu stoupání tempo a 6 kilometrů před cílem vyslal Mikela Landu do útoku. Ten však nebyl zrovna dynamický, pár soupeřů sice odpadlo, ale po takové snaze belgického týmu se určitě očekávalo něco víc. 

Skupina navíc před posledními strmými kilometry zpomalila a dopředu se vrátil Florian Lipowitz (Red Bull-Bora-Hansgrohe), který pro Rogliče rozjel hodně ostré tempo a roztrhal skupinu. Udržel se za ním jen Roglič, ale Slovinec nedokázal svůj náskok dál nyvšovat, naopak se na něj dotáhl Enric Mas (Movistar) a dobře si vedli i další jezdci, včetně Bena O'Connora (Decathlon AG2R La Mondiale).

Mas dokázal nakrátko Rogličovi ujet, ale těsně před vrcholem se dva nejlepší vrchaři Vuelty opět sjeli. Jen 5 sekund na ně ztratil Mattias Skjelmose (Lidl-Trek) a odstup 9 sekund nabral Richard Carapaz (EF Education-EasyPost). Landa ztratil 23 sekund a O'Connor 38 sekund. 

20240901VUE8005-Unipublic_Cxcling_Jose_Carlos_Diaz.jpg

Australan do třetího týdne Vuelty vstoupí s náskokem 1:03 sekund před Rogličem a 2:23 před Masem. Roglič by měl ztrácet pouze 43 sekund, jenže dostal 20 sekund penalizace za jízdu za svým doprovodným autem. Ještě před cílovým výjezdem totiž vyměnil kolo za stroj s lehčími zapletenými koly a s lehčími převody, na gravelové sadě s jedním převodníkem. Při návratu do pelotonu jel asi minutu za mechanickým autem Red Bullu, což je proti pravidlům. 

Carapaz na čtvrté místě ztrácí 2:44 a Landa 3:05. Z pořadí zcela vypadl Felix Gall (Decathlon-AG2R La Mondiale), který ztratil přes 26 minut a O'Connor je tedy poslední nadějí francouzského týmu na dobrý výsledek v celkovém pořadí.