Remco Evenepoel intenzivně zazářil už v prvním roce mezi profesionály, ale pro české fanoušky to nebylo tak velké překvapení, protože jeho talent mohli sledovat už v juniorech na Závodě míru juniorů a na Mistrovství Evropy v Brně a ve Zlíně. Vyhrál vše a úspěšně pokračoval i mezi profesionály.
Evenepoel vstoupil k profesionálům v devatenácti letech a pro tak mladého závodníka bylo nutné pečlivě poskládat závodní program. Deceuninck - Quick-Step se k Belgičanovi choval jako k pokladu, nemusel nahrazovat zraněné, nemocné a unavené týmové kolegy na závodech, které neměl v programu, měl také dost volnosti jezdit na sebe a toho všeho využil. V prvním roce zvládl 58 závodních dní a to není málo, ale letos se už nebude šetřit vůbec. Čeká ho dlouhá a náročná sezóna s mnoha vrcholy.
Jeho debut na Giru je jedním z největších lákadel celé příští sezóny. Ve dvaceti letech poprvé vyzkouší třítýdenní závod, ale nebude jen vozit bidony starším týmovým kolegům, bude lídrem. Nabízí se srovnání s krajanem Eddym Merckxem. Sám Evenepoel toto srovnávání nemám rád, ale asi nikdo doposud nebyl Merckxovi v začátcích kariéry tak podobný. Merckx debutoval na Grand Tour také na Giro d´Italia, 20. května 1967, v den startu Gira, mu bylo 21 let a profesionálem byl už třetím rokem. Evenepoel tedy naskočí na Grand Tour ještě dříve. Merckx na Giru v roce 1967 vyhrál dvě etapy a skončil devátý v konečném pořadí. Podobný cíl má Evenepoel.
Merckx sice byl o něco starší, ale v té době už měl za sebou dvě vítězství na Mlán - Sanremo a později toho roku se stal profesionálním mistrem světa. Evenepoel ještě žádný monument nejel, ale letos se chystá uspět na Lutych - Bastogne - Lutych a Kolem Lombardie. A rozhodně nebude outsiderem.
Ale zpět k Giru. Může ve dvaceti letech a při debutu vyhrát? Není to pravděpodobné. Cyklistika je v současnosti velmi vyrovnaná a globálnější, než v časech Eddyho Merckxe, ale rozhodně není jisté, že konkurence je celkově větší. V šedesátých letech (a dříve) zkoušela závodní cyklistiku spousta talentovaných mladíků, současná konkurence nemusí být větší. Vyhrát dvě etapy a dojet v první desítce je v možnostech Remca Evenepoela. A třeba naváže i na další pozoruhodný úspěch Eddyho Merckxe, který už o rok později, v roce 1968, poprvé vyhrál Giro d´Italia a o další rok později Tour de France.
Tadej Pogačar (21) vyhrál v loňské sezóně tři horské etapy a skončil celkově třetí na španělské Vueltě. A nikdy předtím třítýdenní závod nejel. Egan Bernal vyhrál Tour de France ve 22 letech na druhý pokus. Tito tři jsou nejtalentovanějšími mladými závodníky současnosti a Evenepoel má navíc na oba soupeře ve svém věku velký náskok.
Bernal a Pogačar jsou asi přirozeně lepší vrchaři, ale Evenepoel je drobný, takže i lehký závodník a pokud dokáže vyvinout takový výkon, aby se stal mistrem Evropy v časovce a skončil druhý na Mistrovství světa, bude patřit k nejlepším i v kopcích. Před letošní sezónou navíc prý zhubnul až čtyři kilogramy. To je pro závodního cyklistu obrovský rozdíl. „Važím méně a mám větší výkonnost,“ děsí Evenepoel všechny soupeře.
„V zimě jsme udělal velký pokrok. Na začátku prosince jsem byl na úrovni, jakou jsem měl na konci ledna loňského roku. Testy jsou docela dobré, v prosinci jsme měli dvanáctiminutový test a jako jediný z týmu jsem udržel 6,5 wattu na kilogram. A nejeli jsme naplno. Provedli jsme také testy v nadmořské výšce nad 1800 metrů a neztrácím energii. Ale jsou to jen testy, nic nezaručují a rozhodně ne tři týdny v kuse,“ svěřil se sebevědomý Evenepoel deníku Het Nieuwsblad.
Už teď říká, že se bude držet v celkovém pořadí tak dlouho, jak to jenom půjde. Velkým lákadlem je úvodní individuální časovka v Budapešti, kdyby ji vyhrál, oblékne i růžový dres. Dalšími cíli je časovka do Valdobbiadene, v kraji proslulém výrobou vína Prosecco, a závěrečná časovka do Milána. Ale i v kopcích se chce držet nejlepších: „Pátý den už je dojezd na Etnu, takže budu brzy vědět, jak na tom jsem.“
Skončit v první desítce pro něj rozhodně není nemožné, první pětice bude o dost těžší, ačkoliv výkonnostně na to nejspíš má, ale musí se mu vyhnout smůla, pády, zranění a nemoci. A pódium? I to je možné, u Pogačara to také bylo překvapení a dnes s ním už všichni počítají jakou s jedním z okruhu favoritů na letošní Tour de France.
Evenepoel je mimořádně ambiciózní cyklista. Giro je velkým cílem, ale nebude se kvůli němu šetřit na jiných velkých závodech. Začne v Argentině na Vuelta a San Juan, poté se přesune na Kolem Algarve a Tirreno - Adriatico. Italský etapák dvou moří chce jet na celkové pořadí a skončit co nejlépe. Poté pojede klasiky Brabantský šíp, Valonský šíp a Lutych - Bastogne - Lutych. Možná bude pomáhat Julianu Alaphilippovi, ale možná taky ne.
Poté se vydá na krátké soustředění ve vysoké nadmořské výšce a poté už na Giro. Vrcholy sezóny budou Lutych, Giro a Olympijské hry. V plánu je i Mistrovství světa. V časovce už patří k nejlepším na světě, takže cílem jsou medaile na Hrách i světovém šampionátu.