Impozantní pevnost v hlavním valonském městě Namuru hostila dojezd ženské verze Velké ceny Valonska. Na romantickou projížďku nad soutokem řek Mázy a Sambry se ale závodnice těšit nemohly. Pořadatelé belgické jednorázovky totiž pro účastnice připravili sto třicet devět kilometrů kopcovitým terénem z Blegny až k ikonickému místu v Namuru. 

Se všemi nástrahami valonských silnic si nejlépe poradila nizozemská závodnice Karlijn Swinkels, která se u namurské citadely radovala z prvního vítězství v letošním roce. O svém triumfu musela pětadvacetiletá členka sestavy UAE rozhodnout až v závěrečném spurtu dost protříděného pelotonu. 

„Mé kolegyně dnes odvedly úžasnou práci. Každá z nich se naprosto podřídila dnešnímu plánu. Jediná věc, kterou jsem musela udělat, bylo zůstat klidná a správně vytáhnout svůj trumf v závěru. Jsem šťastná, že jsem práci svých parťaček dotáhla do konce tím nejlepším možným způsobem,“ radovala se po závodě jeho vítězka Karlijn Swinkels, která pro tým ze Spojených arabských emirátů zajistila druhé vítězství v rozmezí čtyř dnů. 

Rodačka z města Veghel, které se nachází jen pár desítek kilometrů od nizozemsko-belgické hranice, zvítězila ve velmi zajímavě obsazeném závodě. V únicích se totiž objevila například velmi silná vrchařská dvojice týmu Lidl-Trek Brodie Chapman a Gaia Realini, která zároveň pracovala pro vítězku letošního Gira d’Italia Elisu Longo Borghini. Belgickou cyklistickou školu reprezentovala na valonské Velké ceně Justine Ghekiere z týmu AG Insurace-Soudal.

Kopcovitý profil, kvalitní závodnice ani množství útoků ale nezabránilo hromadnému dojezdu patnáctičlenného pelotonu, ve kterém kromě Karlijn Swinkels byly již zmíněné hvězdy Elisa Longo Borghini a Justine Ghekiere. O dobrý výsledek se v závěrečném tříkilometrovém výjezdu k namurské pevnosti prala také čtvrtá žena z Tour de France Femmes Évita Muzic.

„Krátce po polovině závodu se do úniku dostalo pět závodnic. Nám to vyhovovalo, protože jsme ve skupině uprchlic měly Alenu Amialiusik. V závěrečném stoupání jsem se jen snažila hlídat útoky. V poslední zatáčce jsem pak měla za cíl být ve vedení, protože mi to poradila kolegyně Silvia Persico, která tu vloni skončila druhá. Sice mě překvapilo, jak dlouhá je tu cílová rovinka, ale naštěstí jsem to dokázala dotáhnout až do konce,“ popisovala tři a půl hodinovou cestu za triumfem Karlijn Swinkels.

Nizozemku v závěrečném spurtu nejvíce potrápila italská šampionka Elisa Longo Borghini. Ta se ale nakonec musela spokojit s druhým místem. „Takovéto druhé místo mě tolik nemrzí. Proti Karlijn jsem se vlastně k ničemu nezmohla. V poslední zatáčce se posunula na první pozici, což je v takovém finále velmi důležité. Do tohoto závodu jsem šla z velkého tréninkového bloku v rámci přípravy na mistrovství světa. Prošla jsem si složitým obdobím s pádem, který mě připravil o Tour de France Femmes. Pak jsem navíc onemocněla. Druhé místo mi dodává sebedůvěru směrem k mistrovství světa,“ svěřila se dvaatřicetiletá Longo Borghini.

Třetí místo si z Valonska odvezla všestranná nizozemská závodnice Anouska Koster z týmu Uno-X Mobility. Jediná Češka ve startovním poli Nikola Nosková si v Namuru dojela pro pětapadesátou příčku.