Na start 46 kilometrů dlouhé časovky se startem a cílem v Curychu se postaví skoro všichni nejlepší časovkáři světa. Na závodníky čeká převážně rovinatá trať vhodná pro specialisty, úvodních dvacet kilometrů se jede zcela po rovině, následuje kopcovitá část, která možná rozhodne o titulu, protože do Uetikonu am See, kde je druhý mezičas, budou účastníci stoupat 2,4 km s průměrem 4,9 % a nejtěžší úsek dlouhý 600 metrů má v průměru 8,5 %.

To samozřejmě víc vyhovuje lehkému Evenepoelovi, ale když se sjede k Curyšskému jezeru, zbývajících asi 12 kilometrů se opět jede zcela po rovině. Na břehu jezera nebude snad ani metr převýšení. Průměr by měl být vysoký, opravdu nejde o profilově náročnou časovku, ale délka 46 kilometrů je v současné cyklistice vzácná a správně si rozložit síly bude dost možná rozhodovat. 

elevation-profile-03.png

Evenepoel do závodu vstoupí jako obhájce titulu, čerstvý olympijský vítěz, vítěz časovky na Tour de France a také jako největší favorit. Po Olympiádě odpočíval, objel Okolo Británie a hlavně hodně trénoval. Jeho současná forma je neznámá, podle trenéra Koena Pelgrima má Evenepoel za sebou nemoc, kvůli které musel k návratu do tréninku přistoupit hodně opatrně. Ale v Británii už byl se svou výkonností spokojený.  

Po britském etapáku se vrátil do Španělska a druhý tréninkový blok mu vyšel už mnohem lépe. „Jde to správným směrem. Šlo to mnohem hladčeji než předtím. Remco zvládl tréninky na výbornou. Na jeho hodnotách je vidět, že se zlepšuje,“ vysvětluje Pelgrim.   

1131588994.jpg

Bude to stačit na motivované soupeře? Ani Ganna neměl po Olympijských hrách zrovna nejlepší období, Renewi Tour dokonce musel vzdát už po první etapě a kvůli poklesu výkonnosti vynechal evropský šampionát v Belgii. Nakonec se rozhodl, že na světovém šampionátu startovat chce a připravuje se také na dráhové mistrovství světa, které se koná v říjnu. 

Útok na třetí světový titul se zdá být celkem nepravděpodobný, Ganna asi nebude ve své nejlepší kondici. Loni v nejlepší formě byl, a ani tehdy mu to na vítězství proti Evenepoelovi nestačilo. Bude dost dobrý aspoň na medaili? I to bude dost těžké, protože ve formě je třeba jeho krajan a nový evropský mistr Edoardo Affini. Ten rozhodně patří k černým koňům závodu.

Problém vrátit se do nejlepší kondice má po Olympiádě také Tarling, který si v Paříži prožil ohromné zklamání, když ho o jistou medaili (možná i zlatou) připravil defekt. Pokusil se připravit na Vueltu, kde chtěl už v úvodní etapě zvítězit a obléci červený trikot, ale k tomu mu chybělo hodně a stěžoval si, že se necítí v pohodě. Svou první Grand Tour nedokončil, odstoupil už v deváté etapě a začal se připravovat na světový šampionát. 

Duhový trikot by byl více než dostatečnou náplastí na zklamání z Paříže, ale dokáže porazit Evenepoela? Má k tomu největší předpoklady, pokud se mu ovšem podařilo vše hodit za hlavu a dokázal se fyzicky i psychicky vrátit do nejlepší formy. A o tom trochu pochybujeme. 

1184748291.jpg

Pro třetí světovou medaili a nejlépe tu zlatou by si rád dojel Stefan Küng. Zkušený časovkář je doma a to mu nepochybně dodá obrovskou motivaci. Snad ho to neovlivní nijak negativně. Küng si zvedl sebevědomí vítězstvím v časovce na Vueltě, ale na evropském šampionátu na 31 kilometrů dlouhé časovce nestačil na Affiniho. V Curychu bude snad čerstvější a dojede si pro medaili.

Čtyři velké časovky letos vyhrál překvapivě Američan Brandon McNulty. Vyhrál na UAE Tour, Okolo Romandie a Vueltě a přidal také americký titul. Na Olympiádě skončil pátý a byl zklamaný, ale na světovém šampionátu by to mohlo vyjít na medaili. Nelze však přehlédnout, že v druhé polovině Vuelty se vyloženě trápil. Bude připraven? Američané mají hned dva medailové kandidáty, Magnus Sheffield se pokusí nespadnout (jak se mu často děje) a podat životní výkon. 

Navázat na stříbrnou medaili z norského Bergenu se pokusí Primož Roglič, ale před sedmi lety se jelo na zcela odlišné trati a Roglič není ryzím specialistou, takže umístěním na pódiu by celkem překvapil (v takto rovinatém závodě), je však třeba podotknout, že už se mu to jednou podařilo, na Olympijských hrách v Tokiu porazil všechny specialisty. 

Do první desítky se chce prosadit také jediný český zástupce Mathias Vacek. Dvaadvacetiletý cyklista si letos už jednu podobně dlouhou časovku vyzkoušel, na domácím šampionátu v Jevíčku podal skvělý výkon a zcela suverénně zvítězil. V Curychu to samozřejmě bude těžší. „Uvidíme, co s jeho tělem udělala Vuelta, ale věřím, že zejména v časovce má na hodně dobrý výsledek. Na Vueltě zajel časovky skvěle. Neříkám, že jede pro medaili, to by asi byla trochu senzace, ale desítka je určitě reálná. Za mě by to byl super výsledek,“ řekl reprezentační trenér Petr Kaltofen.

⭐⭐⭐⭐⭐ Remco Evenepoel 

⭐⭐⭐⭐ Stefan Küng 

⭐⭐⭐ Joshua Tarling, Filippo Ganna

⭐⭐ Brandon McNulty, Edoardo Affini, Primož Roglič

⭐ Mathias Vacek, Magnus Sheffield, Victor Campenaerts