„Inspirovali jsme se v minulosti, kdy podpora mládežnického sportu fungovala dobře a transparentně, myslím tím známá tréninková střediska mládeže TSM a střediska vrcholového sportu mládeže SVSM.“ Vysvětluje předseda Českého svazu cyklistiky Petr Marek a paní Jaroslava Krakovičová dodává, že inspiraci a zkušenosti čerpali i z fungování mládežnických center v jiných svazech a jiných sportech. Hlavní cíle „Koncepce“ si lze přečíst v samotném úvodu materiálu: vychovat sportovce schopné dosahovat výsledků na mezinárodní úrovni zejména v kategoriích U19 a lépe připravené pro přechod do kategorie U23. Nová koncepce má být spravedlivější, s jasně definovanými a měřitelnými hodnotícími kritérii, včetně pravidelného metodického vyhodnocování jejich fungování.

Na pomyslném vrcholu pyramidy jsou čtyři Střediska vrcholového sportu pro dráhu a silnici. Kritéria pro výběr těchto center byla jasná a transparentní. Jednak bylo třeba pokrýt celou Českou republiky a vytvořit přirozené spádové oblasti pro jednotlivé regiony, dvě jsou tedy na Moravě a dvě v Čechách. Velkou roli hrála trenérská odbornost, výsledky, ale také technicko-materiální zázemí – tělocvičny, ubytovny, a především cyklistická dráha. Zásadní změnou je, že členové SVS budou nadále závodit za své domovské kluby, SVS jim bude poskytovat odbornou podporu, jednotné testování, společné kempy, starty na závodech a podobně. Hodně bude záležet na individuální komunikaci mezi klubem a SVS.

Novými středisky jsou TJ Dukla Praha (pozn., nezaměňovat s Armádním sportovním centrem  Dukla), Roman Kreuziger Cycling Academy v Plzni, TJ Favorit Brno a Tufo Pardus Prostějov.

Druhé patro pyramidy tvoří Střediska vrcholového sportu pro BMX a MTB, která jsou zřízena u příslušných disciplínových komisí, a jsou určena výhradně pro podporu závodníků v olympijských disciplínách. Základnu pyramidy tvoří Krajská sportovní centra, orientovaná především na žákovské kategorie a Sportovní centra neolympijských disciplín. 

Hodnocení činnosti a výsledků jednotlivých SCM doznalo také řady změn.  U středisek SVS došlo k poměrně zásadnímu zpřísnění hodnotících kritérií. Nastavit jednotný metr není jednoduché, a tak jsou kritéria trochu změkčena pro ženské kategorie. Svým způsobem to motivuje kluby více pracovat právě s děvčaty, což je celospolečenský trend odrážející se jak v připravovaných změnách na olympijské půdě, tak v mezinárodní cyklistice.

„Celé to bude především o práci, o soustavné kontinuální práci s mládeží,“ dodává generální sekretář ČSC Jaroslava Krakovičová. Ideovou oporou všem, kdo se do práce chtějí pustit, může být základní filozofie struktury sportovních center shrnutá jako 3K. Kontinuita, kvalita, kvantita. 

Jedním ze smyslů koncepce je zajistit kontinuitu závodníků po přechodu do kategorie U23 a Elite a zároveň mezi jednotlivými úrovněmi center. Kvalifikační a hodnotící kritéria mají mimo jiné motivovat spolky, kterým byl přiřazen status některého z center, aby také zajišťovaly činnosti i mimo kategorie vymezené statusem, zejména tedy nábor a následně přechod do vyšší úrovně.

Na kvalitu je kladen důraz na úrovni SVS. Cílem těchto SVS je výchova závodníků takovým způsobem, aby dosahovali vynikajících výsledků na úrovni ČR, ale zejména byli konkurenceschopní i na zahraničních závodech. Závodníci zařazení do SVS by měli tvořit pilíř reprezentace.

Kvantita je klíčovým hodnotícím parametrem na úrovni Krajských sportovních center. Cílem je zajistit na úrovni Krajských sportovních center širokou členskou základnu průměrných a nadprůměrných závodníků. Hodnotící kritéria jsou nastavena takovým způsobem, že není kladen důraz na špičkové výsledky jednotlivých závodníků, ale na jejich alespoň průměrnou výkonnost a širokou členskou základnu.

Novou Koncepci sportovních center mládeže schválil výkonný výbor Českého svazu cyklistiky 31. 10. 2019.