Na start štafetového závodu se postavilo dvacet týmů, ale pouze deset sestav v druhé skupině nebylo do počtu. Závod vyvrcholil strhujícím soubojem Německa a Austrálie, které po téměř 54 kilometrech dělilo pouze 85 setin sekundy, ale zájem fanoušků o bizarní disciplínu byl stále mnohem menší než o individuální časovky a závody s hromadným startem. 

Podle Davida Lappartienta, současného prezidenta UCI, je škoda, že závod vynechaly dvě významné cyklistické země - Nizozemsko a Belgie. „Chápu, že je to disciplína, která se koná jen jednou, ale je smutné, že velké cyklistické země jako Nizozemsko a Belgie se neúčastnily,“ řekl deníku De Telegraaf.

1186752672.jpg

„Pro některé země je složité dát dohromady tři silné muže a ženy, ale to neplatí o Nizozemsku a Belgii,“ pokračoval Lappartient. Přístup jednotlivých národních svazů ke smíšené časovce družstev je velmi odlišný, například Italové nasadili to nejlepší, co mohli, zejména v mužské části týmu. Velké hvězdy nasadila i vítězná Austrálie. Naopak domácí Švýcarsko se sice zúčastnilo, ale bez dvou největších hvězd - Stefana Künga na mužské straně a Marlen Reusser na ženské. A bez nich se Švýcarsko ani nepřiblížilo obhajobě posledních dvou titulů. 

Lappartient se opřel do dvou zemí Beneluxu, ačkoliv závod vynechala i třeba Velká Británie, či Polsko, které se v minulosti účastnilo. Podle Lappartienta Nizozemci a Belgičané kazí snahu UCI. „Měli by si také uvědomit, že jejich účast je důležitá pro náš sport. Doufáme, že tento závod dostane olympijský status a potom se budou chtít všichni účastnit, ale nejdřív si to musíme zasloužit.“

1186080304.jpg

A zahrál i na genderovou notu. „Vidíte víc a víc genderově vyvážených akcí na Hrách. V Paříži jsme sledovali atletické štafety, ale také triatlon byl skvělý. Je skvělé, že ženy a muži mohou soutěžit společně.“

Kritici poukazují zejména na to, že smíšené štafety se konají pouze na šampionátech. Na světovém a evropském. Vítězové sice převezmou duhové dresy, ale nikdy je na sebe neobléknou v závodě, protože žádná další smíšená časovka družstev se nekoná. To však Lappartienta netrápí. „Můžete také říct, že je to výjimečný závod, který se jezdí jen na dvou akcích a možná brzo také na olympiádě.“

Francouzský sportovní funkcionář a politik se několikrát vracel k olympijským hrám, které jsou jeho dalším kariérním krokem. Lappartient se totiž chce stát předsedou Mezinárodního olympijského výboru.