Historicky prvním vítězem ankety se stal v roce 1965 silničář Pavel Doležel. Současnou otázkou je, jak si vedla silniční cyklistika v letošním roce. Trenér české reprezentace Tomáš Konečný, který na vyhlášení krále cyklistiky nemohl chybět, dával najevo spokojenost s končícím rokem: „Nepochybně je to úspěšný rok, máme dokonce mistryni Evropy do 23 let, to se nestává každý rok, výtečně si vedli junioři a také Roman Kreuziger, který měl povedený ardenský týden včetně druhého místa na Amstel Gold Race a skvělý výkon předvedl na mistrovství světa.“
V nejvyšší silniční kategorii World Tour letos nezažila česká cyklistika ani jedno profesionální vítězství. Nejblíže byl Roman Kreuziger, na Amstel Gold Race dospurtoval na druhém místě za vítězným Michaelem Valgrenem. Jan Hirt byl třetí v závěrečné etapě Okolo Rakouska do Innsbrucku a Zdeněk Štybar zažil bronzové umístění hned třikrát na Binck Bank Tour. Na vyhlášení jsme si povídali i s Františkem Raboňem, mj. bývalým mistrem ČR v časovce: „Na rok 2018 můžeme z hlediska výsledků nahlížet kriticky, ale také naopak pozitivně. A já jsem pozitivní člověk, takže výsledky Romana Kreuzigera jsou výborné, druhé místo na Amstel Gold Race, šesté na světovém šampionátu, což je fajn i do příštího roku, nakopne ho to dále dopředu. Zdeněk Štybar… když se od někoho ve světově úspěšném týmu tolik očekává, tak mohou být letošní umístění pouze v nejlepší desítce zklamáním, na druhou stranu, může najednou přijít vítězství například na Okolo Flander, a to by posunulo Zdeňka Štybara úplně nahoru. Nově Josef Černý přestupuje do kategorie World Tour, je možná po mně druhým naším cyklistou, který jde z třetí divize rovnou do World Tour, tým Elkov-Author dělá úžasnou práci. A jsou v cyklistice věci, které neovlivníte, které se prostě stávají, Petr Vakoč prožil strašně těžký rok návratu, Leopold König… to nechci rozebírat, již pár let je kolem něj hodně tajemství. Nuže, podívejme se na rok 2018 pozitivně, vždyť vedle nás stojí Nikola Nosková, máme mistryni Evropy.“
Moderátorským kolegou Tomáše Jílka byl herec Adrian Jastraban, rodák z Banské Bystrice, jejíž cyklistický dres dokonce krátce oblékal. Oba zmínili juniorské úspěchy českých cyklistů v průběhu roku, ovšem zároveň připomněli, jak náročné je, prosadit se po odchodu z kategorie juniorů i v kategorii Elite. Adrian Jastraban žertoval: „Hovoří se o tom, že máme málo úspěchů v elitních kategoriích, ale co když je to pouze špatný úhel pohledu, tedy, že máme vlastně hodně úspěchů v těch juniorských. Takže, junioři, trošku uberte, a tato debata bude bezpředmětná.“ Šest medailí z individuálních sprinterských disciplín během jednoho roku. To dokáže málokdo, v českém reprezentačním dresu to zvládl junior Jakub Šťastný, šestinásobný medailista z MS a ME. Ve švýcarském Aigle bral šest medailí nikoli během jednoho roku, ale během deseti dnů.
Přítomen byl i Petr Kubias, člen velké cyklistické rodiny, bývalý závodník a nedávno společně s Michaelou Kreuzigerovou hlavní organizátor domácího cyklistického silničního šampionátu, který se jel na okruhu v okolí „jeho“ Plzně kolem Červeného Hrádku, Dýšiny a Kyšic. Petr Kubias je zároveň šéfem Roman Kreuziger Cycling Academy, v níž vychovávají cyklistické talenty. A zdá se, že úspěšně. Petr Kubias: „Máme během roku na čtyři desítky medailí od žáků po juniory, titulů mistrů republiky, takže velká spokojenost. Ne vše je dokonalé, vždy potřebujete několik let, než si vše sedne, ale zatím na začátku vládne spokojenost. Co se týká Romana Kreuzigera, působí velmi uvolněně, hodně mu pomohl přestup a dvouletá smlouva, těší se na novou sezonu.“
Velkou favoritkou na titul královna silniční cyklistiky byla Nikola Nosková. Její triumf na ME do 23 let byl tak suverénní, že se tajil dech. V červencovém závodě La Course by Le Tour de France s cílem v Le Grand-Bornand jsme mohli 21letou českou reprezentantku na obrazovkách Eurosportu vidět mezi nejlepšími i ve světové elitě, v náročném vrchařském závodě dojela na 12. místě. Jak se cítíte v roli favoritky na královnu cyklistiky? „Už loni jsem byla vyhlášená jako nejlepší silničář/silničářka, což byl tehdy pro mne dost šok. Letos jsem se stala mistryní Evropy na silnici, navíc jsem zajela třetí místo v časovce, takže očekávám, že by se to mohlo opakovat. Ale vím, že Roman Kreuziger měl letos vynikající sezonu a výsledky včetně šestého místa na mistrovství světa, takže uvidíme. Já jsem v době světového šampionátu měla zdravotní problémy, doufám, že do úvodu příští sezony bude vše v pořádku.“ A jaké jsou první pocity z přestupu do týmu Cervélo-Bigla? Budou Vám vycházet vstříc vzhledem k vrchařským závodům? „První nástin programu závodů už jsem viděla, vycházejí vstříc, to už dávali najevo, když se mnou komunikovali během domlouvání smlouvy. Budu mít jednu z pozic lídra, budeme bojovat o vedení ve světovém poháru a v kategorii do 23 let.“
Nikola Nosková loňský titul silniční královny neobhájila. Roman Kreuziger vyhrál anketu Král cyklistiky již popáté (2004, 2008, 2009, 2013) a navíc překonal dosavadní rekord Jána Svorady, mezi jeho prvním a posledním pátým titulem je plných 14 let. Zároveň po třech letech vrátil královský majestát mezi silniční cyklisty, naposledy ho držel Zdeněk Štybar v roce 2015. Roman Kreuziger letos dosáhl na nejlepší výsledek v silničním závodě mistrovství světa v historii samostatné České republiky. Vymazal tak dosud nejlepší deváté místo svého reprezentačního trenéra Tomáše Konečného. „Ten výsledek z roku 2001 již byl hodně zaprášený, bylo na čase ho překonat. Loni jsme řešili taktiku na MS v Bergenu, letos jsme se s kluky domluvili, že to uděláme lépe, Romanovi se to povedlo, celý tým mu pomohl,“ popisoval Tomáš Konečný. A právě Tomáš Konečný vyhlásil nejlepšího v kategorii silnice Romana Kreuzigera. To nejpodstatnější – kdo je novým Králem české cyklistiky – prozradil nedávno jmenovaný ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček, o němž se prozradilo, že má osobní rekord v počtu kilometrů za jeden den přes 300 kilometrů.
Roman Kreuziger na dotaz, jak se cítí jako veterán světového pelotonu: „Já bych toho veterána ještě vypustil. Doufám, že tady nejsem naposledy. I když samozřejmě mladá konkurence je vysoká. Zvedá se to každým rokem, takže přidávám gratulaci i konkurentům, kteří předvedli na dráze neuvěřitelné výkony a získali medaile.“
Na pódiu se objevila i majitelka webu www.roadcycling.cz Simona Davídková, která vyhlašovala cenu fair play za celoživotní přínos české a československé cyklistice. Oznámila hned dvě jména – Miroslav Janout, rozhodčí, který působil i na Tour de France, a Jindřich Pulman, cyklokrosová legenda a mj. autor publikace Cyklokros studnice medailí. Miroslav Janout vysvětlil, jak vypadá skutečně dobrý cyklistický rozhodčí: „Nedostane se do takzvaného mrazáku, to je v našem žargonu, tedy, že jeho nominace pokračují po celou kariéru bez zastavení činnosti.“
Moderátor Tomáš Jílek nezapomněl na Petra Vakoče, v průběhu večera ho označil za největšího bojovníka české cyklistiky 2018 a všichni cyklističtí kolegové ocenili vážně zraněného cyklistu potleskem. Bylo znát, že se na Petra Vakoče příští rok všichni těší.
Král cyklistiky: Roman Kreuziger
Silnice: Roman Kreuziger
Cyklokros: Michael Boroš
Dráha: Jakub Šťastný
Horská kola: Romana Labounková
Trial: Alžběta Pečínková
BMX: Eliška Bartůňková
Sálová cyklistika: Jiří Hrdlička ml. a Roman Staněk
Junioři: Jakub Šťastný
Handicapovaní cyklisté: Patrik Jahoda
Cena fair play: Miroslav Janout a Jindřich Pulman
Nový člen Síně slávy: Jiří Škoda
Foto Král cyklistiky 2018