Tour de France bude v roce 2024 hodně netradiční. Začne v zemi svého největšího konkurenta Giro d'Italia a skončí na jihu Francie, na Azurovém pobřeží ve městě Nice. Poprvé se nebude končit v Paříži. 111. ročník Tour odstartuje už 29. června ve starobylé Florencii a vzdá pocty nejslavnějším italským cyklistům všech dob. Itálie totiž v roce 2024 slaví přesně sto let od vítězství prvního cyklisty, Ottavia Botecchia, na Tour de France.
Italové získali celkem deset celkových vítězství, uspěli Ottavio Bottecchia (1924 a 1925), Gino Bartali (1938 a 1948), Fausto Coppi (1949 a 1952), Gastone Nencini (1960), Felice Gimondi (1965), Marco Pantani (1998) a Vincenzo Nibali (2014).
1. etapa Florencie - Rimini (205 km)
Závod začne etapou s hromadným startem a ve Florencii se dlouho nezdrží. Závodníci se odtud vydají na východ, až na pobřeží Jaderského moře do populárního letoviska Rimini. Po cestě peloton navštíví město Ponte a Ema, rodiště slavného Gina Bartaliho. Mezi tím však na cyklisty čeká projížďka náročným toskánským terénem a celkem 3800 metrů převýšení. Tedy rozhodně nic pro sprintery a už první den Tour bude důležitý i pro celkové pořadí. První stoupání celého závodu Valico Tre Faggi měří 12,5 kilometru! Následuje dalších šest dlouhých stoupání. K dispozici bude spousta bodů do vrchařské soutěže. Posledních 25 kilometrů se pojede ve sjezdu a po rovině.
2. etapa Cesenatico - Bologna (205 km)
Druhá etapa je vytvořena pro klasikáře. Pro lehké klasikáře. Na trase je totiž šest náročných stoupání. Startuje se v Cesenaticu, ve městě, kde žil slavný Marco Pantani. Začátek etapy je o něco snazší než o den dříve, ale závěr bude hodně těžký, protože závodníci musejí zdolat kopec San Luca, který je fanouškům silniční cyklistiky dobře znám z podzimní klasiky Giro dell'Emilia. Nebude se však dojíždět na vrcholu, u svatyně zasvěcené Panně Marii, ale dole ve městě.
3. etapa Piacenza - Turín (225 km)
Závěrečná z italských etap bude z celého triptychu nejdelší. A konečně se ke slovu dostanou sprinteři. Z regionu Emilia-Romagna se cyklisté vydají do centra Piemontu, slavného průmyslového a fotbalového města Turín. Projíždět se bude městem Tortone, kde zemřel nejslavnější a nejúspěšnější italský cyklista všech dob - Fausto Coppi a také vinicemi Langhe.
Poprvé se Tour do Itálie vydala v roce 1948 a naposledy v roce 2011. Bude to však úplně poprvé, kdy se bude v Itálii konat Grand Départ.
Italské etapy Tour de France:
1948 :
- Marseille > Sanremo (vítězem Gino Sciardis)
1949 :
- Briançon > Aoste (Fausto Coppi)
- Saint-Vincent-d’Aoste > Lausanne (Vincenzo Rossello)
1952 :
- Le Bourg-d'Oisans > Sestrières (Fausto Coppi)
- Sestrières > Monako (Jan Nolten)
1956:
- Gap > Turín (Nino Defilippis)
- Turín > Grenoble (Charly Gaul)
1959:
- Lautaret > Saint-Vincent, Aosta (Ercole Baldini)
- Saint-Vincent, Aosta > Annecy (Rolf Graf)
1961:
- Grenoble > Turín (Guy Ignolin)
- Turín > Antibes-Juan-les-Pins (Guido Carlesi)
1966:
- Briançon > Turín (Franco Bitossi)
- Ivrea > Chamonix (Eddy Schutz)
1992:
- Saint-Gervais > Sestriere (Claudio Chiappucci)
- Sestriere > Alpe d'Huez (Andrew Hampsten)
1996:
- Le Monêtier-les-Bains > Sestriere (Bjarne Riis)
- Turín > Gap (Erik Zabel)
1999:
- Le Grand-Bornand > Sestriere (Lance Armstrong)
- Sestriere > Alpe d'Huez (Giuseppe Guerini)
2008:
- Embrun > Prato Nevoso (Simon Gerrans)
- Cuneo > Jausiers (Cyril Dessel)
2011:
- Gap > Pinerolo (Edvald Boasson Hagen)
- Pinerolo > Col du Galibier (Andy Schleck)