Časovka žen, časovka juniorek, smíšená týmová časovka, silniční závod juniorek a silniční závod žen. To je ženský program na světovém šampionátu ve Švýcarsku, jejímž centrem bude největší město země helvétského kříže Curych. V malebných kulisách curyšského jezera a Glarnských Alp se budou moci fanoušci těšit na spektakulární klasikářskou podívanou.

Boj s časem mezi elitou

První bitvu o cenné kovy budou mít ve Švýcarsku na starosti ženy v kategorii Elite, které se posadí na časovkářské speciály. Pořadatelé ze švýcarské cyklistické federace si pro nejlepší závodnice světa připravili trať o vzdálenosti necelých třiceti kilometrů startující v desetitisícovém městečku Gossau a finišujícím na největším curyšském náměstí Sechseläutenplatz, pojmenovaném podle tradičního švýcarského jarního svátku. Kromě dlouhé délky čeká na závodnice také několik prudkých stoupání, které dodají boji o medaile punc nepředvídatelnosti.

Na startovní čáru v Gossau na ulici Laufenbachstrasse by se po nedělním poledni mělo postavit celkem třiaosmdesát závodnic ze čtyřiceti devíti zemí světa a uprchlického olympijského výběru. Mezi všemi těmito sportovkyněmi nechybí obhájkyně titulu mistryně světa Američanka Chloe Dygert. 

1131300032.jpg

Konkurence bude muset počítat také s olympijskou vítězkou z Paříže Australankou Grace Brown. Zlato z časovky i ze silničního závodu by si chtěla z Curychu odvést belgická superstar Lotte Kopecky. Na rozdíl od olympiády se ve slovinském dresu na mistrovství světa představí v časovce Urška Žigart. Českou republiku bude reprezentovat stejně jako v Paříži dvacetiletá Julia Kopecký.

Kategorii do třiadvaceti let, která na mistrovství světa nemá vlastní závod, bude kromě české závodnice pomyslně reprezentovat evropská šampionka v časovce z Finska Anniina Ahtosalo, vicemistryně Evropy Němka Antonia Niedermaier nebo nová vycházející belgická hvězda Julie De Wilde a také slovenský talent Nora Jenčušová. Obě dvě už sice dlouhé roky nepatří do kategorie do třiadvaceti let, ale počítat se rozhodně musí s nizozemským duem Demi Vollering a Ellen van Dijk.

České juniorské duo v akci

Úterní dopoledne bude na severu Švýcarska patřit časovce juniorek. V té budou moci čeští cyklističtí fanoušci držet palce hned dvěma mladým nadějím Daniele Hezinové a Nele Kaňkovské. Konkurence bude ale i v této kategorii velmi vysoká. Ve startovní listině je například mladá Nizozemka Fee Knaven, která je vicemistryní z nedávného mistrovství Evropy a do boje o medaile bude vstupovat coby největší favoritka závodu. Zlatá juniorka ze šampionátu v Limburku Španělka Paula Ostiz rovněž chybět nebude. Severskou cyklistiku chce na nejvyšších příčkách zastoupit Norka Kamilla Aasebø nebo Finka Viivi Turpeinen. Ve skvělé formě přijede do Švýcarska britská závodnice Cat Ferguson.

kank.jpg

Souboj mezi těmito favoritkami se bude odehrávat na trati, která měří necelých devatenáct kilometrů, a vede po pobřeží curyšského jezera. Startovní brána bude pro závodnice přichystaná u veřejných lázní Seebad Utoquai, které jsou součástí promenády Seeuferanlagen. 

Odsud se reprezentantky vydají jižním směrem přes města Zellikon a Küsnacht až k otočce ve městě Herrliberg. Po obrátce se závodnice stejnou silnicí vrátí zpět až do Curychu, kde bude na náměstí Sechseläutenplatz nachystaná cílová páska. Nemá smysl hledat v profilu časovky stoupání, žádná tam totiž nejsou. Chybí i technické pasáže. Bude to tak pouze o čistém výkonu v sedle časovkářského speciálu.

Kopcovitá cesta za vítězstvím

Zatímco juniorky budou ve čtvrtek 26. září absolvovat trasu o délce třiasedmdesáti kilometrů a šesti set metrů s jedním okruhem okolo jezera Greifen a následným přejezdem přes stoupání Binz na cílový, a zároveň jediný okruh, v Curychu s výjezdem na kopec Witikon. Ženy budou v sobotu 28. září v největším švýcarském městě kroužit hned čtyřikrát s celkovou vzdáleností závodu přes sto padesát čtyři kilometrů.

I když je závod juniorek mnohem kratší a není tak náročný jako ten ženský, rozhodně nabídne zajímavou podívanou. O tu by se měly postarat především dvě závodnice. Kromě časovky se silničního závodu zúčastní Britka Cat Ferguson, která si v probíhající sezóně připsala osm vítězství, včetně toho na britském šampionátu. 

dubc.jpg

Její vyzývatelkou číslo jedna by měla být Célia Gery. Francouzská závodnice je mistryní své země jak v časovce, tak v silničním závodě a na uplynulém evropském šampionátu ji unikl bronz o pár centimetrů v souboji s Češkou Štěpánkou Dubcovou. S Cat Ferguson se navíc Gery potkala na baskickém závodě Bizkaikoloreak, kde byla silnější britská závodnice. O motivaci Francouzky je tak postaráno. Českým želízkem v medailovém ohni pak bude právě noční můra Célii Gery z mistrovství Evropy Štěpánka Dubcová.

Super souboj pod Alpami

Nebude to o dlouhých stoupáních, jaká známe z Tour de France nebo Gira d’Italia. Přesto to může být vrchařská podívaná par excellence. Na peloton čítající dvě stě devět závodnic ze všech koutů světa, včetně Burundi, Beninu, Salvadoru nebo Paraguaye, je připravena trať s celkem pěti náročnými výjezdy, za které by se nestyděly ani jarní klasiky.

Za obhajobou titulu se za týden rozjede Lotte Kopecky, která bude mít k ruce to nejlepší co belgická cyklistika momentálně nabízí. Justine Ghekiere, Julie van de Welde, Julie de Wilde nebo Lore de Schepper, ty všechny se budou snažit dopomoci osmadvacetileté závodnici k druhému mistrovskému titulu. 

20240421LBF1096-A.S.O._Billy_Ceusters-2.jpg

Proti bude rozhodně italská reprezentace. Elisa Longo Borghini sice v posledních měsících neprožívala růžové období, vrátila se ale hladová po velkém úspěchu na světové scéně. Spolu s ní jsou ve výběru z Apeninského poloostrova Gaia Realini, Soraya Paladin, Erica Magnaldi a další. 

Pokud ještě zůstaneme u nejpočetnějších týmů, je nutné zabrousit také do sestavy z Nizozemska, ve které bude startovat jedna hvězda vedle druhé. Od konce Tour de France Femmes nezávodila, pokud ale Marianne Vos dovolí peloton větší únik, může to dopadnout všelijak. Podobné kopce, jaké budou na trase závodu, nejsou tím, co by mělo sedmatřicetiletou Nizozemku lehce zastavit. Jedině pád nebo Lotte Kopecky naopak můžou zastavit Demi Vollering v cestě za vítězstvím. Překvapit by mohla teprve dvaadvacetiletá Puck Pieterse, která své kvality naposledy předvedla na Tour de France, a létaly přitom ohňostroje.

Zajímavou sestavu poskládali také reprezentační trenéři ze země galského kohouta. Kromě skvělých vrchařek Évity Muzic, Juliette Labous a Cédrine Kerbaol se na start mistrovského závodu postaví také devatenáctiletý super talent Marion Bunel nebo legenda horských kol Pauline Ferrand-Prévot. 

SI202305140301_hires_jpeg_24bit_rgb-2.jpg

Z mimoevropských velmocí stojí rozhodně za řeč výběr Austrálie. Na volně žijící klokany tam už narazíte jen stěží, za to výborné cyklistky se tam rodí pravidelně. Neve Bradbury, Grace Brown, Brodie Chapman, Sarah Gigante, Ruby Roseman-Gannon a Amanda Spratt, každá z těchto závodnic má na to vykouzlit australským fanouškům úsměv na rtech zlatou medailí.

Podceňovat se nesmí ani další cyklistky jako létající orlice z Polska Katarzyna „Kasia“ Niewiadoma, první maďarská vítězka etapy na Tour de France Femmes Blanka Vas, Němky Antonia Niedermaier a Liane Lippert, španělská matadorka Mavi García nebo Novozélanďanka Niamh Fisher-Black. Na rozdíl od olympijských her se silničního závodu zúčastní také Slovinka Urška Žigart. Zmínit se musí také Američanky Kristen Faulkner, Chloe Dygert a Ruth Edwards. 

Jen z tohoto výčtu favoritek a zajímavých jmen je jasné, že se v sobotu 28. září v Curychu odehraje spektakulární bitva o duhový dres. Bylo by krásné, kdyby se do této bitvy zapojily také české závodnice Julia Kopecký, Barbora Němcová a Nikola Nosková.