„Cyklokros se ve světě posouvá do nových atraktivních lokací. I my proto pro pořádání mezinárodních závodů hledáme nové netradiční tratě. Areál Dolních Vítkovic je přesně to, co může naši disciplínu oživit a přilákat k ní nové závodníky i fanoušky,“ řekl Petr Balogh, předseda komise cyklokrosu Českého svazu cyklistiky. Právě prostřednictvím zasazení závodu do nevšedních prostor vítkovických železáren slibuje kvalitní sportovní výkony i atraktivní diváckou podívanou.
Evropský pohár je určen především závodníkům a závodnicím v kategoriích kadetů, kadetek, juniorů, juniorek a mužů i žen do 23 let. „Tak aby co nejširší pole mladých krosařů získalo možnost závodit v kvalitní mezinárodní konkurenci. Jejich ostravské závody jsou tedy zařazeny v kalendáři UCI na úrovni C2. To pro ně znamená možnost získat body do mezinárodního žebříčku i slušné prize money, na které by ve Světovém poháru v konkurenci belgických a holandských jezdců jen těžko dosáhli,“ vysvětlil ředitel závodu Miloš Židík. V Ostravě budou soutěžit také žáci a žákyně do 15 let nebo ženy a muži Masters a Elite. Tito již mimo úroveň C2.
„Cyklokrosový závod se bude v Ostravě konat druhým rokem a dá se říct, že ten minulý byl takovým zkušebním. Na základě zpětných reakcí závodníků, kteří si loňským závodem prošli, jsme dospěli jednoznačně k závěru, že v pořádání chceme pokračovat. A stala se taková náhoda, že jsem se jednoho dne procházel po Dolní oblasti a potkal jsem se s Janem Světlíkem, což je člověk, který má k Vítkovicím asi největší a nejbytostnější vztah. Ten mi řekl, že pokud budeme chtít dělat závod znova, rozhodně musíme projet jednou z hal. Díky tomu naše trať skutečně a naprosto unikátně prochází halou kolem vysoké pece číslo 4,“ popsal jednu z hlavních novinek stavitel trati Radovan Šťastný.
Cyklokrosová disciplína získává na své atraktivitě a popularitě díky stále se vyvíjejícímu trendu připravit závodníkovi originální trať s netradičními typy překážek a různorodostí povrchů. Na tříkilometrovém okruhu Evropského poháru se střídá hned sedm druhů povrchu. „Odstartujeme na dlažebních kostkách, přejíždíme asfalt, dostáváme se na hlínu a trávu, z ní postupně přes asfaltovou cestu a technické depo do písku. Poté na šotolinu, ze které závodníci vyjedou na dřevěný most. Jestli se tedy nepletu, tak máme snad všechno. Samozřejmě, pokud ještě nebude sníh a led. A to v prosinci být může. Z loňska zůstává podle mě asi nejstrmější schodiště v celé české kotlině. Myslím, že nic takového nikde jinde není. Skoro bych řekl, že je to něco na pomezí tobogánu, výtahu a schodiště,“ dodal s nadsázkou Radovan Šťastný.
V loňském ukázkovém ročníku zvítězil Jakub Ťoupalík, týmový kolega aktuálně nejlepšího českého jezdce Michaela Boroše a bratr bývalého juniorského světového šampiona Adama Ťoupalíka.
Televizní diváci budou mít možnost sledovat závody z Ostravy v přímých přenosech. „Podařilo se nám pro výrobu televizního přenosu navázat spolupráci s O2 Production, která má zkušenosti například z posledních dvou ročníků cyklistického etapového závodu Okolo Slovenska. O umístění na televizní kanály ještě jednáme,“ řekl ředitel závodu Miloš Židík.
Cyklokrosaři se za symbolické startovné mohou hlásit elektronickou formou na internetových stránkách do 14. prosince.
Závod UEC Evropského poháru v cyklokrosu se uskuteční za podpory Moravskoslezského kraje, města Ostravy, HSF System, Českého svazu cyklistiky, UEC, AT Computers, Craft a Vavrys, Radioking, Bombus, Ha-vel, ARPEX Morava a Jiří Team Ostrava.