Kateřina Nash pochází z jižních Čech, v Táboře je tedy „jako doma“. Reprezentační trenér Petr Dlask již má její start přislíbený delší dobu: „Kateřina přiletí do Evropy ve čtvrtek, poté se přesune do Tábora. To, že pojede v dresu nejlepší závodnice světového poháru na české půdě, je výjimečná událost, naposledy v něm jel doma Zdeněk Štybar v roce 2010 v Plzni, světový pohár ale tehdy nakonec nevyhrál. Pro Kateřinu Nash je důležité, aby bílý dres udržela co nejdéle.“
S největší pravděpodobností se tak nejlepší česká cyklokrosařka postaví na start i v dalších závodech světového poháru. Aby i po Táboře byla v jeho čele, musí dojet nejhůře čtvrtá, to ovšem platí pouze v případě, že vyhraje její zatím největší soupeřka v celkové klasifikaci – druhá Kanaďanka Maghalie Rochette. Řada favoritek SP totiž nestartovala v úvodních dvou závodech v USA, kde naopak Kateřina Nash jednou vyhrála a jednou skončila druhá, svá parádní americká vystoupení podtrhla sedmým místem ve třetím závodě v Bernu.
Na dnešní tiskové konferenci, která se konala ve známé pražské restauraci U Medvídků, předseda táborského organizačního výboru Petr Balogh připomněl, že to může být naposledy, co diváci uvidí Kateřinu Nash v Táboře na závodě SP. „A totéž platí i o největší hvězdě cyklokrosového dění, v Táboře se po roce opět objeví Mathieu van der Poel, ovšem v budoucnu se zřejmě bude více a více orientovat na silniční závody, a tak kdo ví.“ Petr Balogh si pochvaloval loňský přenos belgické televize Play Sports z Tábora: „Přímý přenos se jí podařilo distribuovat do 82 států a celková sledovanost byla přibližně 13 milionů diváků.“
Prezident Českého svazu cyklistiky Petr Marek potvrdil, že se Tábor uchází o uspořádání Mistrovství světa v cyklokrosu v roce 2024, což bude 9 let od mistrovství světa v roce 2015. „Cyklokros tradičně patří mezi naše prestižní disciplíny, na svazu uděláme vše pro to, aby Tábor znovu dostal příležitost uspořádat světový šampionát. Tábor si tuto poctu zaslouží, mistrovství světa přivítal již třikrát.“
Z nedělního evropského šampionátu v italském Silvelle si trenér české reprezentace Petr Dlask, který na MS v Táboře v roce 2001 vybojoval stříbrnou medaili v kategorii Elite, neodvážel právě nejlepší pocity. Pouze jedno umístění v nejlepší desítce přes všechny kategorie zajela juniorka Aneta Novotná. Na top 10 nedosáhl ani nejlepší český reprezentant v kategorii Elite Michael Boroš, skončil až na 19. místě se ztrátou 5:28 na vítězného van der Poela. Petr Dlask doufá v Táboře ve výrazně lepší výsledky: „Závodit doma je velká zodpovědnost, ale zároveň hrozně motivující. Věřím, že to naši reprezentanti zvládnou a předvedou se divákům v nejlepší formě. Mají na to, jen to dokázat prodat. Byl bych rád za jedno pódiové umístění, bude to nesmírně těžké a bude to obnášet opravdovou dřinu. Nejblíže k tomu mají junioři.“
Michael Boroš v Táboře v nejlepší desítku pevně věří: „Bydlím asi kilometr od táborské trati, takže si na ni mohu vyrazit zatrénovat téměř kdykoli. Rád bych desítku konečně pokořil, zatím se mi to v této sezoně nepodařilo, ale začátkem listopadu na Koppenbergu jsem byl jedenáctý, takže hodně blízko. Jsem přesvědčen, že desáté místo je v Táboře reálné.“
Za nevydařeným ME se Michael Boroš příliš ohlížet nechtěl: „Ten den mi to prostě nesedlo, což se může stát. Neseděla mi ani trať, den před závodem se mi líbila mnohem více, jenže začala rychle vysychat. Bohužel to nedopadlo dobře, ale je to za mnou, dívám se před sebe, směrem k Táboru. Má snad i pršet, takže zatím jsem s předpovědí spokojený.“
Mathieu van der Poel byl v minulé sezoně na velkých závodech ve SP, na ME i MS neporažen. Tuto sezonu vstoupil do cyklokrosových závodů v neděli 3. listopadu na závodě série Superprestige v Ruddervoorde a byl ihned suverénní. Ovšem o týden později na mistrovství Evropy ho dlouho naháněla pětice Belgičanů a nejlepší z nich Eli Iserbyt ztratil na druhém místě pouze tři sekundy. Je tedy Mathieu van der Poel k poražení? Jak to vidí Michael Boroš: „Eli Iserbyt jede od začátku sezony výborně, vyhrál všechny tři dosavadní závody světového poháru, na mistrovství Evropy za ním na druhém místě vůbec nebyl daleko, ale Mathieu van der Poel jede každý závod tak, aby ho vyhrál, jiné cíle nemá, uvidíme.“ Připomeňme, že loni byl Mathieu van der Poel – o čemž asi málokdo pochyboval – nejvýraznější hvězdou závodu světového poháru v Táboře. Jeho největší soupeři ho příliš neviděli, již ve druhém okruhu jim ujel a jeho náskok se pohyboval až přes půl minuty, přestože v cíli byl nakonec první před Michaelem Vanthourenhoutem „pouze“ o 14 sekund.
Na rozdíl od evropského šampionátu, se v Táboře představí i Pavla Havlíková: „Každý závod, do kterého nastupuji, si chci hlavně užít. Těším se na české fanoušky, v Táboře jich bývá vždy opravdu hodně, jejich podpora se nedá slovy vyjádřit. Na začátku sezony jsem zatím neměla možnost závodit ve světové konkurenci, netuším, jak na tom jsem. Mé první porovnání bude až v Táboře, bude to překvapení pro všechny.“
Zdeněk Štybar oznámil, že se tuto zimu opět vydá na cyklokrosové tratě. Ovšem až od prosince, takže v Táboře se trojnásobný mistr světa neobjeví (ve SP bude startovat v Heusden-Zolderu). Zdeněk Štybar dává najevo, že se těší na závody v Belgii, které mají fantastickou diváckou kulisu a jsou v domově cyklokrosu, kterým nepochybně Belgie je, vždy významnou událostí, zvláště na přelomu roku. Také Michael Boroš má zkušenosti z působení v Belgii: „S Belgií se český cyklokros a naše závody nedají srovnat, co se děje na belgických závodech, to je nepopsatelné, je to prostě cyklokrosová formule 1. Jistě, i pivo tam teče.“
Nuže, vzhůru do Tábora a vytvořme na podporu českých reprezentantů pravou cyklokrosovou „belgii“!
Závodní program SP v Táboře v sobotu 16. listopadu:
10:00 junioři
11:30 muži do 23 let
13:00 ženy kategorie Elite
14:30 muži kategorie Elite
Širší nominace české reprezentace na SP v Táboře:
ELITE MUŽI: Michael Boroš, Jan Nesvadba, Tomáš Paprstka
ELITE ŽENY: Kateřina Nash, Pavla Havlíková, Karla Štěpánová, Nikola Bajgerová, Jana Czeczinkarová
MUŽI U23: Tomáš Kopecký, Josef Jelínek, Šimon Vaníček, Jakub Říman, Alvin Tomášek, Robert Hula, Karel Camrda, Tomáš Ježek, Jakub Ťoupalík
JUNIOŘI: Jan Zatloukal, Jakub Šulc, Pavel Bittner, Matyáš Fiala, Pavel Jindřich, Matyas Kopecký, Daniel Sporych, Matěj Stránský, Daniel Žvak
JUNIORKY: Karolína Bedrníková, Aneta Novotná, Kristýna Zemanová
Další závody Světového poháru v cyklokrosu 2019/20:
- 11. 2019 Koksijde, Belgie
- 12. 2019 Namur, Belgie
- 12. 2019 Heusden-Zolder, Belgie
- 1. 2020 Nommay Pays de Montbeliard, Francie
- 1. 2020 Hoogerheide, Nizozemí
Pořadí Světového poháru v cyklokrosu 2019/20 po třech závodech v kategoriích Elite:
muži: 1. Eli Iserbyt, Belgie, 240 bodů 2. Toon Aerts, Belgie, 210 3. Michael Vanthourenhout, Belgie, 178 44. Michael Boroš, ČR, 29
ženy: 1. Kateřina Nash, ČR, 198 2. Maghalie Rochette, Kanada, 175 3. Kaitlin Keough, USA, 146